Alarm sistemi taktıracağıma çelik kapı, demir parmaklık, kepenk taktırırım, ya da gece bekçisi alırım olmaz mı?
Eskiden beri, hırsızlık vakalarını önlemek, iş yerimizi, depomuzu güvenliğe kavuşturmak için çoğunlukla kepenk, demir parmaklık taktırma yolunu ya da gece bekçisi tutmayı seçiyoruz. Ancak, gittikçe daha da profesyonelleşen hırsızların artık kepenkleri, çelik ya da takviyeli kapıları, demir parmaklıkları aşmanın en kolay yollarını bulduğunu inkâr edemeyiz. İş yerinizin bir bölümünü dolaşırken, diğer kısmından gelecek bir girişimi tek başına bir gece bekçisinin engelleyemeceği ise bir gerçek. Kaldı ki, bu tür çözümlerin maliyetleri de hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda. Tüm bunların yanında, hırsızlık durumunda bile yeterli ve sağlıklı çözümler sunamayan bu alternatifler, yangın, gaz kaçağı, su baskını, panik ve acil sağlık problemleri gibi konularda ise tamamen konu dışı kalmaktadırlar.

Benim iş yerim sigortalı, eşyam çalınsa ne olur ki?
Üzülerek belirtilmesi gerekir ki, hırsızlık vakalarında sadece mal güvenliğiniz değil, can güvenliğiniz de tehlikededir. Alarm sistemleri öncelikle sizleri korumak için vardır. Sigorta, mal çalındıktan sonra zararı kısmi olarak karşılar ve özellikle sizin için manevi değeri olan eşyaları ise geri veremez. Öte yandan, sigorta ile alarm sistemi birbirini bütünler, birbirlerinin yerine geçmez. Alarm sistemi, hırsızlık olmadan devreye girer, sadece olay yaşandıktan sonra değil, o olayı yaşamamak için de önlem almamız gerekmektedir.

Sistemi satın alırım, neden abonelik sistemini kullanayım?
Sistemi satın almanız durumunda; donanım için yapmanız gereken yüklü bir yatırım maliyetiniz olacaktır. Ayrıca Alarm Merkezi bağlantısı için her ay ücret ödenmesi, sistemi satın almanız durumunda da geçerli olacaktır. 2 yıllık sistem garanti süresi sonrasında ortaya çıkması muhtemel arızaların giderilmesi ücrete tâbi olacaktır. En önemlisi, sistemden memnun kalmamanız durumunda iade şansınız bulunmayacaktır.

Uzun zamandır bir alarm sistemi almayı düşünüyorum, ancak onlar hakkında çok fazla bilgim yok, nasıl çalışıyorlar?
Bir elektronik alarm sistemi, evinize, iş yerinize kurulacak alarm sistemi donanımının, istenmeyen girişim durumunu algılayarak, alarm panelini harekete geçirmesi ve onun da telefon hatları vasıtasıyla alarm merkezine sinyal göndermesi prensibiyle çalışır. Alarm sistemi aynı zamanda, harici siren vasıtasıyla 100 desibellik ses çıkartarak içeriye izinsiz girmeye çalışan kişinin varlığını etrafa duyurur. Harici siren, ayrıca hırsızlar için caydırıcı bir özelliğe de sahiptir. Öte yandan, sistemden gelen sinyaller Pronet alarm merkezi yetkilileri tarafından değerlendirilir ve ilgili birimler müdahale etmek üzere olay yerine yönlendirilir. Bu sistemler aracılığıyla, aynı zamanda yangın, gaz kaçağı ve acil sağlık problemleri durumları karşısında itfaiye ve ambulansın evinize, iş yerinize yönlendirilmesi söz konusudur.

Ben kiracıyım? Başka bir eve taşınırsam ne olacak?
Pronet olarak sunmakta olduğumuz Alarm Hizmet Paketi sayesinde, yeni bir mekana taşınmanız durumunda, yapılacak olan keşfe bağlı olarak gerekli dedektör ilaveleri ile sisteminizi aynen kullanmaya devam edebilirsiniz.

Zaten alarm sistemim var, Alarm Merkezi hizmeti ne gibi artılar sağlayabilir?
Alarm Merkezi'ne bağlı olmayan bir alarm sistemi profesyonel koruma sağlayan bir sistem değildir. Alarm, Alarm Merkezi'ne telefon hattı üzerinden iletildiğinde, daha önce sizin belirlediğiniz telefon numaraları aranır. Gerekli durumlarda emniyet güçlerine, itfaiye ve ambulansa alarm bilgisi verilir. Alarm merkezi bağlantısı olmayan alarm sistemi, alarm durumunda sadece lokal olarak çalışır. Araba alarmları örneği ile karşılaştırıldığında, çalan alarma bakılması durumuna pek rastlanmadığı gibi, mekanlara yapılan girişimlerde hırsız ve soyguncu ile karşılaşma ve bu alarma duyarsız kalma olasılığı çok daha yüksektir. Sirene olabilecek bir sabotajda eğer sistemin bir alarm merkezi bağlantısı yoksa, uyarıcı hiçbir unsur bulunmamaktadır. Alarm merkezi'nin diğer faydaları, aylık raporlama, bazı arızaların uzaktan kontrolü, 24 saat teknik destek, sistem kurulmasının unutulması durumunda haber verilmesi, şifre kullanıcılarına zaman kısıtlaması sayılabilir.

Alarm Merkezi hizmeti için ek bir telefon hattı almak gerekiyor mu?
Hayır. Mevcut telefon hattı kullanılabilir. Aynı hattın Alarm Merkezi tarafından kullanılması telefon ve faks cihazlarının çalışmasına engel olmaz. Bir alarm anında telefon hattı meşgulse, sistem konuşmayı keserek alarma öncelik verir.

Elektrik kesilirse ne olacak?
Elektrik kesilirse panel içerisindeki akü devreye girer. Panele bağlı uç birim sayısına bağlı olarak sistem, minimum 8 saat kesintisiz çalışır. Bu durumda, sistem devrede olacaktır.

Hırsız dışarıdaki sirenin kablosunu keserse ne olacak?
Bu durumda, siren içerisindeki akü devreye girer. Aküsü bitene kadar çalmaya devam eder.

Kablosuz sistemlerin farkı nedir?
Günümüzün getirdiği teknolojik gelişmeler sayesinde kablosuz güvenlik ürünleri ve getirdiği kolaylıklar hayatımızın her yönünde kendilerini gösteriyor. Sağlam olmaları ve uzun ömürlü pilleri sayesinde kimi kullanıcıların tercihi bu yönde oluyor. Eğer, gereksiz kablo görmek istemiyorsanız kablosuz güvenlik sistemlerini seçebilirsiniz.

Alarm sistemimin tamamen kablosuz olmasını istiyorum, mümkün müdür?
Evet, mümkündür, sistem kablosuz olabilir. Fakat sirenler, tuş takımı ve telefon hattı için enerji kablolamasının yapılması gerekir.

İş yerimde köpeğim var ama alarm sistemi satın alırsam sanırım alarm kuruluyken onu bir odaya kapatmak zorunda kalacağım; bunu da yapmak istemiyorum. Bir çözümünüz var mı?
Hareket dedektörlerinin hayvan algılamayan modelleri mevcuttur. Fakat alarm sistemi kurulu iken evin içinde evcil hayvanların ve kullanıcıların rahatça dolaşılmasını isterseniz, manyetik kontakların ağırlıkla kullanıldıkları bir sistem tercih edebilirsiniz. Bu konuda sistemi tasarlamaya gelen güvenlik danışmanlarımız size yol göstereceklerdir.

Alarm kuruluyken iş yerime girdiğimde sistem beni nasıl tanıyacak?
Sistem sizi, kendi şifrenizi girdikten sonra tanıyacak ve kapalı duruma geçecektir. Şifrenizi girmeniz için size belli bir süre izin verecektir. (Örn. 30 saniye)

Tatillerde, bayramlarda şifre verdiğim çalışanların iş yerime girmesini istemiyorum. Bunu hangi metotlarla engelleyebilirim veya haberdar olabilirim?
Geçici olarak çalışanların şifresi iptal edilebilir, iptal etmek istemiyorsanız talebiniz Alarm Merkezi'ne iletilir, çalışanların şifresi ile sistem açıldığında da Alarm Merkezi size haber verir.

Alarm Merkezi'nden beni aradığınızda benimle konuştuğunuzu nereden bileceksiniz?
Her müşterimizin bir parolası vardır. Bu parola sizi tanımamızı sağlayacak.

Benim başka bir şirketten aldığım alarm sistemim var, Pronet Alarm Merkezi'ne nasıl bağlanabilirim?
Birçok alarm sistemi, aynı iletişim protokolleri ile çalışırlar. Eğer sisteminiz uyumlu ise bağlanabilirsiniz. Sisteminizin uyumlu olup olmadığı ile ilgili 444 1 911 no'lu telefondan Teknik Destek birimi ile görüşebilirsiniz.